חמסה ופירושיה

החמסה היא קמע בצורת כף יד בעלת חמש אצבעות פרושות, האמור להגן מפני עין הרע. על-פי המסורת המוסלמית, היד מייצגת את ידה של פטימה, בתו של מוחמד נביא האיסלאם. פטימה קשורה באיסלאם לניסים רבים כמו הורדת גשם. מסופר על פטימה שהייתה עסוקה יום אחד בבחישת קדרה כאשר בעלה עלי הביא לביתם אישה חדשה שנשא (לגברים מוסלמים מותר לשאת על פי ההלכה ארבע נשים). מוכת צער ויגון, פטימה לא שמה לב שהכף שבה השתמשה נשמטה מידה והיא המשיכה לערבב את הקדרה הרותחת בידה החשופה, מבלי לחוש כל כאב. מאז הפכה ידה של פטימה לסמל לסובלנות ולאמונה. חמש האצבעות בחמסה מסמלות גם את חמשת עמודי האיסאלם - חמשת העקרונות המרכזיים עליהם מבוססת הדת: האמונה, התפילה, הצדקה, הצום והעלייה לרגל.

 על-פי מסורת אחרת, ממקור יהודי, מדובר בכף ידה של מרים אחות של משה ואהרון. חמש האצבעות של החמסה, מייצגות לפי האמונה את חמשת חומשי התורה.

מקורותיה האמיתיים של החמסה הם כנראה עתיקים יותר,  מיוחס לאלת הירח הפיניקית תנית מקרתגו.

החמסה נפוצה במזרח התיכון ובצפון אפריקה.  ונהוג לתלות אותה בעיקר בפתחי הבתים, על הצוואר, במכונית, בארנק, או במחזיק המפתחות. החמסה מופיעה לרוב במבנה סימטרי, בו הבוהן והזרת זהות ומקבילות זו לזו, אם כי קיימות גם חמסות המעוצבות בצורות מדויקות יותר מבחינה אנטומית.
חמסה הפונה כלפי מעלה היא גברית ומשמשת להרחקת עין הרע ולשמירה.
חמסה הפונה כלפי מטה היא נשית ומשמשת בכדי להביא מזל טוב.
מקובל להוסיף סמלים נוספים במרכזה של החמסה, המיועדים לחזק את כוחה של החמסה, כמו דגים, עיניים ומגן דוד.

תליוני חמסה נוספים